SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Turizmus

V katastri obce sa síce nenachádza oficiálna značená turistická trasa, avšak príroda všade na okolo je veľmi pekná a lákavá na pešiu turistiku alebo aspoň krátku prechádzku. Miestni obyvatelia radi chodia do lesa k prameňu ,,vajcovka". Ide o minerálny sírovodíkový prameň, ktorý sa nachádza v chotári Poľana pod poľskou hranicou. Voda vyteká z bridlicových skál, naberá sa načieraním a vytvára biely povlak. Prameň nie je chránený proti znečisteniu. Treba sa vybrať od vojnového cintorína smerom k lesu, kadiaľ preteká potok. Alebo sa stačí opýtať miestnych občanov, ktorí ochotne poradia.

Ďalšou obľúbenou trasou je cesta k sedlu Dujava, ktoré sa nachádza na slovensko-poľskej hranici. Je potrebné prejsť cez obec Ondavka a pokračovať poľnou cestou až za štátnu hranicu popri súvislej lesnej línii. Neďaleko sa nachádza vojnový cintorín v katastri obce Becherov.

Pre tých, ktorí preferujú len spoznávaciu prechádzku po obci, odporúčame aspoň vybehnúť na priľahlé lúky nad dedinou, z ktorých je pekný panoramatický výhľad na Vyšnú Polianku. Niekedy sa podarí vidieť aj lesnú zver, najčastejšie srny, len je potrebné ostať v tichosti. Počas prechádzky je možnosť ísť si pozrieť Gréckokatolícky drevený chrám sv. Paraskevy, pravoslávny chrám sv. Petra a Pavla alebo vojnový cintorín z 1. svetovej vojny.

Pôsobí tu aj samostatne hospodáriaci roľník, ktorý sa venuje chovu koní a kôz. Je možnosť sa prísť popozerať, ak bude majiteľ na dvore aj porozprávať a po dohode ísť s ním priamo k zvieratám. Tiež sa venuje výrobe lahodného kozieho syra, ktorý ponúka na predaj.

Pre milovníkov cyklistiky odporúčame prechod cez Ondavku, odkiaľ sa dá v prípade pekného počasia dostať lesnou štrkovou cestou do obce Becherov. Ktorým by to nestačilo, môžu pokračovať buď do Poľska, alebo napríklad cez Chmeľovú do Zborova či odbočiť na návštevu Regetovky. Možnosti je skutočne viac, stačí si len otvoriť turistickú mapu a zvoliť si trasu podľa náročnosti či dĺžky smiley

Keďže sa vo Vyšnej Polianke, Ondavke ani Varadke nenachádza žiadna predajňa potravín ani pohostinstvo, radíme, aby si turisti a cyklisti vzali so sebou dostatočnú zásobu vody i jedla. Najbližšia prevádzka potravín je až v Nižnej Polianke, resp. v Becherove. V prípade núdze je možnosť zaklopať na dvere obecného úradu a vodu vám radi do fliaš doplníme. 

Tak ako každá dedina, aj Vyšná Polianka napriek svojej malej rozlohe ponúka príjemné pešie prechádzky, počas ktorých sa dá vidieť ešte celkom tradičný život obyvateľov. V lete je to prevažne práca na záhradkách, kosenie a hrabanie lúk či spracovanie dreva na zimu. V zime tu prevláda väčší pokoj, dá sa využiť bežkovanie, sánkovanie alebo len obyčajná prechádzka. Celoročne ponúka viaceré možnosti ako príjemne prežiť voľný čas na výlete.