SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

NATUR-PACK

Naša obec

Obec Vyšná Polianka sa rozprestiera v malebnom prostredí Ondavskej vrchoviny s nadmorskou výškou od 420 m.n.m na rieke Ondava až do 642 m.n.m. na Vysokom vrchu pri hraničnom hrebeni. Nachádza sa veľmi blízko hraníc s Poľskou republikou, čo je výhodou pri nadviazovaní kontaktov s rozličnými poľskými združeniami či organizáciami pri medznárodnej spolupráci či obchodovaní. 

V obci je veľmi dobre zachované prírodné prostredie s čistým vzduchom, čo súvisí s tým, že v najbližších okresných mestách, Bardejov a Svidník, nie je žiadna fabrika alebo taká priemyselná činnosť, ktorá by narušovala jeho kvalitu. Napriek tomu, že Vyšná Polianka nie je rekreačnou ani chatárskou oblasťou, ponúka pre turistov možnosť príjemnej turistiky, tiež cez ňu prechádza mnoho cyklistov. Zastaviť sa môžu pri NKP Gréckokatolíckom drevenom chráme sv. Paraskevy alebo vojenskom cintoríne z 1. svetovej vojny.

Prevláda tu pravoslávne a gréckokatolícke vierovyznanie, preto sa tu bežne hovorí rusínskym nárečím, ktoré sa tu deti učia od malička. Ľudia sa naďalej zaoberajú aj tradičnými činnosťami ako je pestovanie zeleniny a ovocia, kosenie lúk a pasienkov, spracovanie dreva na zimu, chov hospodárskych zvierat už absentuje. V súčasnosti sa chovajú len domáce zviaratá ako psy, mačky, kury či zajace a jeden farmár sa venuje chovom kôz a koní. Družstvo už nie je v prevádzke dlhé roky, ale od roku 2004 sa o priľahlé lúky stará PD Magura Zborov, ktoré si rozšírilo svoje pozemky aj do Vyšnej Polianky.

Vyšná Polianka patrí do okresu Bardejov a od mesta je vzdialená približne 23 km, od významných Bardejovských Kúpeľov 21 km. Je zabezpečené pravidelné autobusové spojenie na linke Ondavka - Bardejov, hoci autobus nepremáva často a to hlavne počas víkendu. Železničná trať končí v Bardejove v priemyselnej zóne, preto miestni ľudia používajú na dopravu predovšetkým vlastné autá.

ONDAVA PRE ŽIVOT

Naša obec je jedným z členov tohto projektu, ktorý sa začal realizovať v roku 2014 a jeho hlavným cieľom je obnova ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondava. Spolu má 44 členských obcí. Hlavnými aktivitami projektu je tvorba adaptačnej stratégie, realizácia navrhnutých opatrení v krajine a sieťovanie partnerov. Dňa 22.4.2015 vznikla Ondava pre život, n.o., so sídlom v Nižnej Polianke. Projekt garantuje systematický a koordinovaný postup pri realizácii vybraných opatrení na udržanie a zabezpečenie ekosystémových funkcií krajiny.

Všetky ďalšie informácie o projekte sa dozviete tu: http://www.ondavaprezivot.sk/sk/aktuality/2020/